Květen 2016

ZIP komprese života

16. května 2016 v 23:29 | Len K
ZIP je populární, všeobecně rozšířený souborový formát pro kompresi a archivaci dat. ZIP soubor vytvořený kompresí obsahuje jeden či více komprimovaných souborů, což ve výsledku pomůže zredukovat velikost uložených dat. Formát byl vytvořen Philem Katzem pro programPKZIP, ale v dnešní době s ním pracuje řada dalších programů. ...tak praví Wikipedie.


Dnes jsem ji prožila na vlastní kůži a pochopila do nejmenšího detailu. Vím zcela přesně, jak se cítí komprimovaný soubor. Přátelé, pan Phil Katz vytvořil vážně hóóódně hustý nástroj a v dnešní době s ním pracuje nejenom řada dalších programů, ale také institucí včetně sociálního odboru či soudu. Vcelku běžně ji využívají lékaři, učitelé, právníci, psychologové a jiní odborníci. Kladou nám otázky, tvoří anamnézy, grafují vzorce a genetická schemata už od prenatálu. Dotazovaná osoba, v tomto případě matka, třeba vůbec netuší, že její otec není jejím otcem a celý graf je tudíž sice pěkně symetrický, leč vlastně úplně k ničemu třeba. Jeden soubor dat ze dvou se zanesl do počítače nedešifrovatelnou cestou a není k přečtení.

Zredukovat velikost uložených dat... Na wikipedii jsem se taky dočetla, že existují dva typy komprese: ztrátová a bezeztrátová. Ztrátová je prý účinnější, ale při bezztrátové lze rekonstruovat původní soubor. Dneska ráno jsem se stala datovým souborem, který prošel prý bezztrátovou kompresí, dle mého soudu metodou ZIP, a to přímo! Absolvovala jsem posouzení soudní znalkyní z oboru psychologie a psychiatrie. Cca šestihodinová komprese začala v devět ráno a skončila po třetí odpolední... Vážně skončila? Ne, ne,... ještě ne tak úplně,... V kostce se s Vámi podělím o to, jak taková komprese života vypadá z pohledu komprimovaného souboru. Úžasný

Začalo to docela pohodovým pohovorem na téma, proč vlastně kompresi podstupuji. Důvody, okolnosti, otázky nutnosti a tak. Pro úplnost uvádím, že důvodem je dva roky trvající rozvodové řízení, kdy si každý meleme tu svou a nepodařilo se nám doposud nalézt kompromisní(ne kompresní!!!)řešení sporu. Poté následovala anamnéza rodinná a zdravotní mě a mé rodiny(data narození, jména, profese, rodinné stavy, atd.) posléze otázky zdravotní anamnézy dětí od početí, přes porody a neštovice až do dneška. Nato jsem dostala za úkol namalovat ovocný strom a ženskou a mužskou postavu. Načmárala jsem jabloň(byla první, co mě napadla), baletku s culíkem(nevěděla jsem,jak nakreslit nohy a ty baletčí mi přišly nejjednodušší) a chlapa s rukama v bok. S kloboučkem. Byl dost divnej. Ten klobouček. Teda ten chlap taky, ale ten klóbrc asi víc. Pak jsem si začala připadat trošku jako ve filmu. Hlavně proto, že tohle znám jenom z filmů. Paní doktorka vytáhla obrázky typy plivanec inkoustu na složeným papíře a já měla popsat, co na nich vidím. Bylo jich asi tak deset a mělo to vzestupnou tendenci, ať už se bavíme o provední a barevnosti těch výtvorů, nebo mého popisu předkládaných cákanců. Viděla jsem tam lišku, čerta, medvěda, několik motýlů, baletku, hafo mořských koníků, sopku včetně zemskýho jádra,Eiffelovku s ohňostrojem nebo dokonce dělohu včetně vaječníků a kompletní inervace a všech možných krevních kapilár. Nejsem si jistá, jestli po mém posouzení paní doktorka nevrátí diplom. To jsem ovšem ještě netušila, že zlatý hřeb komprese mě teprve čeká!

Následoval dotazník. Bohužel ne jeden, ale čtyři. Kdybych vyhlásila tipovací soutěž na množství otázek v nich položených, věřím, že se netrefí nikdo, kdo buď není nástrojem komprese(psychologem) anebo komprimovaným souborem! Jen v prvním záznamovém archu jsem zaškrtala 567 políček! Během dalších tří dotazníků jsem se prokousala až neuvěřitelným množstvím 882 otázek, ze kterého je odborník schopen vyprofilovat moji maličkost, která do té doby byla evidentně docela velká a hlavně podle toho zhodnotit, zda jsem rodič schopný kvalitní péče o své děti! Když se přede mnou na stole o půl jedné objevila tato lejstra, tak jsem se zmohla jen na otázku, jak rychle se to dá zvládnout, protože do čtyř musím hlavně jako kvalitní matka vyzvednout děcka ze školky! Paní doktorka mi sdělila, že pod dvě hodiny to ještě nikdo nedal a že kdybych chtěla, tak to můžu přijet dotvořit jindy. V žádným případě!!! Dneska nebo nikdy!!! V rámci několika tvrzení, na která jsem odpověděla, že mě naprosto vystihují jsem:
a) si svůj čas dobře zorganizovala tak, abych vyřídila všechny nutné záležitosti
b) se pokusila o splnění všech svěřených úkolů s maximální svědomitostí
c) odmítla pocítit strach nebo úzkost
A
d) byla jsem výkonná a svou práci jsem se rozhodla zvládnout
Také jsem souhlasila, že "často žiji v rychlém tempu" a "lépe se mi plní úkoly s jasně určeným konečným termínem". Jako velice kvalitní hodnotím právě mateřskou průpravu, kdy jsem se dvěma malými dětmi byla schopná zastávat i pracovní povinnosti a organizovat rekonstrukci domu. Nejedna maminka mi jistě dá zapravdu, že nejlepšími manažerkami jsou ženy pečující o malé děti.

Uf! Dopsáno!Je 14:26
882 dotazů jsem stihla zodpovědět něco pod dvě hodiny s průměrným časem na přemýšlení nad otázkou přibližně osm a půl vteřiny! Než přišla paní doktorka, stihla jsem si spočítat množství otázek potřebné pro výpočy výše uvedených závěrů a zajít na toaletu. Úžasný

Nyní teprve po jednom desetiletí uplynulém od školských let jsem poprvé docenila vzdělávací systém! Za sedmnáct let mého vzdělávání jsem se opravdu dobře naučila orientovat ve stovkách různých testů a prověrek, což mi teď značně usnadnilo práci. Také jsem blahořečila angličtině, která nestrpí ve větě dvojí zápor! Zkuste si navíc na takovou větu říct, zda určitě souhlasíte, nebo ne.

A závěr?
Je 23:29 a jsem prázdný USB flash disk těsně před formátováním. Takovouto kompresi bych nepřála dokonce ani.... odpůrci! Smějící se

Bajtům nazdar

Vaše Len K.